Need on 2 põhilist kohvioasorti, millest meie igapäevane kohv valmistatud on. Ilma botaanilistesse peensustesse laskumata, anname siin lühida ülevaate omadustest, mida üks kohvisõber võiks teada.
ARAABIKA
Araabika kohvioad moodustavad umbes 60% kogu maailmas toodetavast kohvist. See on ka kohvisort, millest kohvi inimtarbimise lugu Etioopias alguse sai. Olenemata oma ajaloost, on araabikal ka olulisi maitseomadusi, mis seda eelistatuma sordina hoiavad.
Araabika ubadest valmistatud kohv on mahedam, aromaatsem ja magusam. Araabika rikastab kohvi šokolladi, suhkruroo, marjade ja puuviljade maitsenüanssidegga.
Kuna araabika taimed annavad vähem saaki ja on haigustele vastuvõtlikumad, on oad kallimad, kui robusta.
Araabika oa tunned ära S kujulise prao järgi.
ROBUSTA
Olenemata enda "robustsemast" maitsest ja madalamast prestiižusest, annab robusta kohvile omadusi, mida paljud kohvijoojad armastavad ja kohvist otsivad.
Robusta kofeiinisisaldus on 2 korda suurem, kui araabikal. Seega, kui soovid, et su kohv oleks kange, peab see kindlalt olema tehtud ubadest, millest kasvõi mingi osa koosneb robustast.
Robusta annab kohvile tiheda ja siidise kreema - see on see kreemjas pruunikas vaht, mis katab ideaalset espressot.
Kui oled cappuccino, caffelatte või mõne muu piimakohvi jooja, on just robusta see, mis toob kohvi maitse sinu lemmikjoogis esile.
Robusta oa tunned ära sirge prao järgi.
KUMBA EELISTADA?
Olgugi, et keskmine eesti kohvijooja võib õelda, et eelistab 100% araabika kohvi, ei pruugi see 100% tõele vastata.
Enamik eesti kohvijoojatest joob enda kohvi piimaga ning lisaks aromaatsusele otsib sealt ka kangust ja tugevamaid maitsenoote. Niimõnigi võtab enda kohvist viimast, kühveldades tassipõhjast lusikaga välja ka sinna jäänud kreemajäägid. Kohvi, mis kõike seda pakub, saab valmistada vaid ubade segust, mis sisaldab nii araabikat, kui ka robustat.
Sordist enam mõjutab kohvijoogi maitset ubade kvaliteet, kasvutingimused , päritolu, röstiprofiil ja säilitustingimused. Muutujaid on väga palju.
Kui korraldada Eestis pime maitsetest juhusliku valimiga, võidavad tihti kohvid, mille araabika sisaldus jääb 40-60% vahele.
Seega ärge seadke enda kohvile piire vaid robusta ja araabika koostise järgi. Röstikojad on loonud ohtralt põnevaid segusid ja röstiprofiile, mille vahel enda maitserännakuid pidada.